Cabriz Encruzado

Portugali hästi hoitud saladus

Encruzado marjakobar
Encruzado marjakobar

Kuigi Dão on ennekõike punaste veinide DOC, siis on seal peidus ka väike saladus – valge mari Encruzado. Encruzado on Portugali absoluutne tippsort, mis pärinebki Dãost. Marju ei kasvatata mitte kusagil mujal ei Portugalis ega maailmas.

Encruzado kohta pärinevad esimesed kirjalikud märkmed 1865. aastast nime Salgueirinho all. 1940ndatel hakati marjale rohkem tähelepanu pöörama ning alles 1990ndatel hakati sellest sordiveine valmistama.

Cabriz Encruzado
Cabriz Encruzado

Dão piirkond pakub Encruzadole suurepärast kasvukeskkonda – mäed kaitsevad tugevate tuulte ja Atlandi ookenani meelevalla eest. Talved on külmad ja niisked, suved kuumad ja päikselised. Keskmine kõrgus on 400-500 meetrit, kuid mõnel pool võivad marjad kasvada kuni 800 meetri kõrgusel.

Nendes tingimustes valmivad elegantsed ja täidlased tugeva happelisusega veinid, mille aroomis on tunda sidrunit, okaspuuvaiku, puuvilju ja melonit. Veinid on erakordse säilitamise võimalusega. Encruzado marjadest veinid võistlevad edukalt Burgundia paremikuga.

Encruzado võidukäik on siiski veel alles eest – järjest enam veinimaju istutab seda viinapuud oma põldudele ning ootuspäraselt hakatakse seda marja tulevikus ka mujal katsetama.

Veiniekspressi valikus on kolm veini, millest üks Cabriz Encruzado on vaid sordivein, Cabriz Brancos ja Cabriz vahuveinis on Encruzado üks marjadest.

Encruzado veinid sobivad ideaalselt risotto ja kalaroogadega, nt Bouillabaissega.

See postitus avaldati rubriigis Veinikool. Pane järjehoidjasse: SIIT.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Veiniekspress Oled kindel, et oled vähemalt 18 aastat vana?